Od 1 września bieżącego roku wchodzi w życie w województwie śląskim ustawa antysmogowa. Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa powiedział, iż „”Jesteśmy u progu rewolucyjnej zmiany, bo niewątpliwie uchwałę antysmogową można uznać za rewolucyjną. Mamy już Małopolskie, Śląskie, myślę, że kolejne województwa pójdą naszym śladem, a ruch antysmogowy stanie się ogólnopolski. Nasza uchwała zyskała aprobatę wielu środowisk. Nie chciałbym, żeby walka o życie i zdrowie ludzkie przekładała się na ekonomię. Nie możemy życia przeliczać na złotówki, kalkulować życia wzrostem czy spadkiem cen węgla. Jeżeli jest skażona woda, można wprowadzić całkowity zakaz jej spożycia. W przypadku skażonego powietrza nie mamy możliwości zaczerpnięcia tlenu z jakiejś cudownej butli”
Ustawa ma obowiązywać na terenie całwgo województwa przez cały rok. Dotyczy użtykowników pieców, kotłów i kominków na paliwo stałe. Nie będzie można stosować węgla brunatnego, mułów oraz flotokoncentratów jak i biomasy o stałej wilgotności powyżej 20%. Ustawa nie zakazuje spalania węgla oraz drewna, ale paliw złych jakościowo.
Dodatkowo po 1 września użytkownicy będą mieli określony czas aby zaopatrzyć się w kotły minimum klasy 5 lub te, które spełniają wymogi ekoprojektu. Kotły eksploatowane powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Kotły użytkowane od 5 do 10 lat, należy wymienić do końca 2023 roku, pozostali mają czas do końca 2025 roku. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na kotły 3 i 4 klasy była dofinansowywana, graniczna data ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłużona została do końca roku 2027.