Komunikaty PR Mniej znaczy więcej. Postaw na minimalizm w świątecznej aranżacji

Harmonia, prostota i porządek. Filozofia „Less is more”, czyli „mniej znaczy więcej” to główna zasada minimalizmu, która jest punktem odniesienia dla pokoleń architektów, stylistów i projektantów. Trend wyraźnie przejawia się we wnętrzach i od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością. W sezonie bożonarodzeniowym również może stanowić inspirację podczas aranżowania wnętrza. Sprawdź, jak przygotować swoje mieszkanie na święta, zachowując zasady minimalizmu. 

Harmonia we wnętrzu to nie tylko proste formy mebli czy dodatków, ale również ich liczba. Wybierając świąteczne akcesoria, pamiętaj, aby nie przytłoczyły one Twojej przestrzeni. Jedna figurka, czy wybór jednolitych bombek mogą stworzyć korzystniejszy efekt niż kolekcja różnorodnych elementów.

Co za dużo, to niezdrowo

Urządzając cztery kąty w myśl zasad minimalizmu należy skupić się przedmiotach, które znajdą praktyczne zastosowanie w przestrzeni oraz będą jej wizualnym uzupełnieniem. Istotne jest, aby ograniczyć liczbę elementów wprowadzanych do pomieszczenia i skupić się na ich spójności. Meble i dodatki powinny być utrzymane w jednakowym stylu, a aranżacja tworzyć efektowną całość.

– Ograniczenie liczby mebli i dodatków to najważniejsza z zasad minimalizmu. Mniej artykułów
w pomieszczeniu daje większą swobodę i więcej wolnej przestrzeni do wykorzystania. Zbyt duża ilość dekoracji przytłacza i sprawia, że czujemy się niekomfortowo. Wnętrze, w którym dominuje harmonia i porządek sprzyja koncentracji i pobudza kreatywność, zatem tworzy doskonałe warunki do pracy
i relaksu
– komentuje Natalia Nowak, ekspert ds. aranżacji wnętrz salonów Agata.

Praktycznymi dekoracjami, które sprawdzą się w minimalistycznym wnętrzu, mogą być lustro, drewniany zegar czy wazon. Podwójne zastosowanie mają również puchowy koc i poduszki – ułożone na kanapie będą przydatną ozdobą podczas świątecznych, zimowych  wieczorów.

Świąteczny minimalizm 

Jak wspomina autorka książki „Minimalizm daje radość” – ogromną zaletą minimalizmu jest to, że „pozwala zrobić miejsce w życiu na to, co najważniejsze”. Umil sobie chwile spędzane z najbliższymi wprowadzając do wnętrza bożonarodzeniowy akcent. Aby nie zakłócić minimalistycznej aranżacji, zrezygnuj na ten czas z codziennych akcesoriów i udekoruj przestrzeń świątecznymi dodatkami. Pamiętaj jednak, aby wybrać tylko jeden lub kilka delikatnych akcentów. Idealnie sprawdzi się wieniec na drzwiach lub stole, bądź figurka renifera. Nie zapominajmy również o choince – jednym z najważniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia. W tym roku postaw na delikatną ośnieżoną choinkę umieszczoną na naturalnym pniu – taka dekoracja nie potrzebuje zbędnych kolorowych dodatków. Możesz również wybrać jeden kolor, który kojarzy się ze świętami i na nim oprzeć cały wystrój wnętrza. Uniwersalnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie czerwonego, srebrnego, złotego lub zielonego koloru. Doskonale prezentować się będą również drewniane dekoracje lub a’la wiklinowe elementy, które nawiązują do aktualnego trendu eko. Ponadto, zamiast bogato zdobionego wieńca, możesz zdecydować się na gałązki jemioły, które są nieodłącznym symbolem świąt i piękną, naturalną dekoracją.

Bez zbędnych zdobień i wzorów

Wnętrze minimalistyczne nie oznacza więc całkowitej rezygnacji z dodatków i dekoracji, a odpowiedni ich dobór. Kolorystka, rodzaj materiału, a także rozmiar mebli i dodatków z pewnością wpłyną na efekt końcowy. Aby uzyskać harmonię we wnętrzu, warto zdecydować się na jednolite meble utrzymane w odcieniach beżu, bieli, szarości, ecru, czyli barwy sprzyjające wyciszeniu. Meble powinny być wykonane z gładkich, solidnych i ponadczasowych materiałów, takich jak drewno, metal czy szkło. Zrezygnuj także ze zbędnych zdobień na frontach czy nadruków na poduszkach, a wszystkie mniej potrzebne na co dzień akcesoria przechowuj w szafkach czy szufladach. Wpłynie to nie tylko na  wygląd pomieszczenia, ale także Twoje samopoczucie. Gdy już zaplanujesz i uporządkujesz przestrzeń, wybierz kilka klasycznych dodatków, które nie przytłoczą wnętrza, a sprawią, że będziesz czuła się jak u siebie. Dobrym wyborem będzie wysoki, jednolity wazon lub ramki w eleganckiej złotej lub srebrnej kolorystyce. Postaw również na tekstylia – wybierz te o jednorodnej barwie i gładkiej strukturze. Zastosuj to rozwiązanie w przypadku zasłon, poszewek, koców czy pościeli w sypialni.

Minimalizm opiera się na oszczędności detali – uciekamy od dodatków, zdobień i nadmiaru dekoracji. Przestrzeń jest estetyczna, przytulna i komfortowa, a użyte elementy są ze sobą spójne. Czy nie o takich świętach właśnie marzymy? W tym roku zaaranżuj w tym stylu swoje wnętrze na święta i stwórz swoim bliskim przytulną i utrzymaną w harmonii przestrzeń.

24/7 Communication

Dodaj komentarz