Vademecum ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe z pewnością podnosi komfort mieszkania, ale zanim zdecydujemy się na jego instalację warto dowiedzieć się czegoś więcej. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje, które pomogą w podjęciu ostatecznej decyzji.

1. W domu czy mieszkaniu?

Standardowe wodne ogrzewanie podłogowe wymaga odpowiedniego przygotowania wylewki i powinno być uwzględnione już na etapie projektu. Dla lokali mieszkalnych dobrym rozwiązaniem będzie elektryczna mata podłogowa, którą można zamontować podczas niewielkiego remontu, ponieważ nie wymaga zalewania jastrychem. Matę z łatwością można położyć bezpośrednio w kleju mocującym płytki lub w wylewce pod powierzchnią podłogi.

2. Kiedy podjąć decyzję?

Decyzja powinna być podjęta na etapie projektu budynku, gdyż instalacja wymaga grubej warstwy izolacyjnej oraz grubszej wylewki. W późniejszym czasie może pojawić się problem z prawidłowym wykonaniem ogrzewania. Ogrzewanie podłogowe podnosi poziom podłogi o kilka centymetrów dlatego warto uwzględnić to podczas projektowania wysokości pomieszczeń i rozmieszczaniu otworów drzwiowych oraz okien. Podłogówka wpływa również na izolacyjne właściowści budynku także poinformujmy o tym rozwiązaniu projektanta instalacji grzewczych.

3. Czy będzie mnie stać?

Faktem jest, iż ogrzewanie podłogowe jest droższe niż standardowe wykorzystanie tylko grzejników. Jednakże biorąc pod uwagę długi okres użytkowania wyjdziemy na plus, gdyż podłogówka pozwala na zaoszczędzenie ok 6% kosztów ogrzewania. Decydując się na ogrzewanie podłogowe komfort cieplny odczujemy już przy temperaturze 2 stopnie mniejszej niż przy standardowym ogrzewaniu. Jeżeli planujemy duże, otwarte przestrzenie pamiętajmy, że ciepło z tradycyjnych grzejników szybko ucieka do góry czego unikniemy posiadając podłogówkę.

4. Płytki czy deski?

Najczęstszym wyborem pokrycia podłogowe są płytki ceramiczne ze względu na ich niski opór cieplny. Jeżeli jednak marzy ci się piękna drewniana podłoga śmiało możesz zdecydować się na drewno lub panele. Tutaj również powinniśmy poinformować projektanta o wyborze, aby mógł odpowiednio zaplanować rozłożenie elementów grzewczych.

5. Do jakiego rodzaju wnętrz?

Biorąc pod uwagę, iż podłogówka długo się nagrzewa i wolno stygnie z pewnością nie będzie dobrym rozwiązaniem do pomieszczeń, które użytkujemy okresowo, ani takich gdzie chcemy osiągać duże różnice temperatury w ciągu doby.

6. Rozplanuj ułożenie mebli.

Jest to niezwykle istotne, ponieważ wiedząc, gdzie będą stały meble można rozplanować ułożenie rur grzewczych tak aby nie znajdowały się bezpośrednio pod meblami i nie utrudniały rozprzestrzeniania się ciepła. W szczególności zwróćmy uwagę na zabudowę kuchenną, wannę, brodzik czy szafy wnękowe.

7. Kontroluj temperaturę podłogi

Pamiętajmy o tym, aby temperatura podłogi nie była za wysoka. W przeciwnym razie zamiast przyjemnego ciepła będziemy odczuwać niekomfortowe gorąco w okolicach nóg. Optymalna temperatura to 26-29 stopni.

8. Stosuj regulację pogodową.

Biorąc pod uwagę dużą bezwładność tego rodzaju ogrzewania zdecyduj się na układ regulacji pogodowej. Regulator automatycznie dostosuje temperaturę wody do temperatury panującej na zewnątrz. Rozwiązanie to sprawi, że wraz ze zmianą temperatury na zewnątez od razu zmieni się temperatura wody zasilającej.

Dodaj komentarz