Zakładanie rabat kwiatowych – kilka praktycznych porad

Trudno wyobrazić sobie ogród bez pięknych rabat kwiatowych. Dobrze zaprojektowane
i wypielęgnowane są prawdziwą dumą właścicieli. Aby praca przy zakładaniu rabat była prawdziwą przyjemnością warto zaopatrzyć się w zestaw nowych narzędzi Fiskars XactTM do pielęgnacji małych roślin. Dobrze dobrane narzędzia plus nasza kreatywność to gwarantowany efekt w postaci zachwycających rabat. Do dzieła!

Rabata kwiatowa  to zazwyczaj pas, mniej lub bardziej regularny,  zagospodarowanej powierzchni w ogrodzie. Tworzone są przy ogrodzeniach, murach, altankach czy ścieżkach. Mniejsze rabaty są często jednogatunkowe, natomiast na większych przestrzeniach powstają rabaty zawierające różnorodne gatunki roślin. Projektanci ogrodów sugerują, aby przy planowaniu rabat uwzględniać od razu ich stylistykę – jedni uwielbiają geometryczne podejście, inni preferują naturalistyczne klimaty dalekie od zachowania symetrii. Konieczny jest również dobór odpowiedniego zestawu narzędzi do przygotowania podłoża i sadzenia roślin.

Po pierwsze – przygotowanie podłoża

Podstawową czynnością przy zakładaniu rabat kwiatowych jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Należy je dobrze odchwaścić, a potem spulchnić. Pomoże nam w tym np. nowy odchwaszczacz XactTM, który doskonale sprawdza się przy usuwaniu chwastów wraz z korzeniami. Wyróżnia go dłuższa rączka, co gwarantuje wygodną pracę w miejscach trudno dostępnych. Do kompletu przyda się trwały i funkcjonalny kultywator XactTM, który sprawnie spulchni i napowietrzy glebę.

Ważną kwestią jest dostosowanie podłoża do konkretnych wymagań wybranych gatunków roślin. Jeżeli podłoże jest zbyt gliniaste, ciężkie, wówczas możemy je rozluźnić piaskiem, żwirem, czy kompostem. Natomiast podłoże piaszczyste, zależnie od potrzeb danej rośliny, możemy również wzbogacić  kompostem, który poprawi jego strukturę.

Następnie rabatę należy dokładnie wygrabić i wyrównać. W przypadku małych powierzchni można użyć nowe grabie XactTM, z 7-zębną głowicą wykonaną ze stali nierdzewnej. Na większych powierzchniach zastosujmy grabie uniwersalne z szerszą głowicą. Tak przygotowana płaszczyzna gotowa jest do sadzenia roślin.

Po drugie – dobór roślin

Przy doborze roślin pamiętajmy, że niektóre gatunki mogą preferować stanowiska słoneczne,
a inne cieniste. To samo dotyczy odporności na wiatr. Jakość podłoża, odczyn pH to kolejny czynnik warunkujący dobór roślin. Gatunki preferujące zasadowe podłoże nie posadzimy np. z roślinami wrzosowatymi, które wymagają podłoża kwaśnego.

Dobrze, aby kolorystyka rabaty była spójna, wówczas pozbywamy się chaosu, który może zaburzyć ostateczny efekt. Niektórzy stawiają również na harmonijność nasadzeń, gdzie widoczne jest przejście od roślin wysokich, sadzonych w tylniej części rabaty, do najniższych, sadzonych na skraju rabaty. Jedno jest pewne – warto dobierać rośliny w taki sposób, aby rabata była atrakcyjna przez cały rok.

Po trzecie – sadzenie roślin

Przy sadzeniu roślin na rabacie, należy zachować pomiędzy roślinami odpowiednie odstępy, które uzależnione są od siły wzrostu konkretnych roślin. Dołki warto wypełnić częściowo kompostem. Niezbędnym narzędzie jest tu łopatka. Nowość z serii XactTM poradzi sobie nawet w twardym podłożu. Łopatka ma dość dużą głowicę ze stali nierdzewnej, z ostrymi krawędziami. Komfort pracy gwarantuje również rączka pokryta powłoką SoftgripTM. Uchroni nas to od otarć czy odcisków na dłoniach po intensywnej pracy w ogrodzie.

Starajmy się nie sadzić rabat blisko żywopłotów, które mają rozbudowane systemy korzeniowe, co niezbyt korzystnie wpływa na mniejsze rośliny, które tracą w ten sposób dostęp do wody. Posadzone rośliny warto ściółkować. Gruba warstwa ściółki ograniczy rozprzestrzenianie się chwastów, a także parowanie wody.

Orientacyjna cena detaliczna:

– odchwaszczacz XactTM – ok. 40 zł

– łopatka XactTM – ok. 40 zł

– grabie XactTM, małe – ok. 40 zł

– kultywatot XactTM – ok. 40 zł

Materiał: Newseria

Dodaj komentarz