Zabezpiecz dom przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ulewy znów dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtopione są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do tworzenia się coraz większej ilości chmur w atmosferze ziemskiej, co w efekcie skutkuje obfitymi opadami deszczu, które doprowadzają do lokalnych zalań. Dostępne są jednak urządzenia przeciwzalewowe, które pozwalają skutecznie zabezpieczyć nasze domy.

Podczas intensywnego deszczu kanalizacja w wielu miejscach nie jest w stanie przyjąć i odprowadzić napływającej dużej ilości wody. Napierająca woda zamiast spływać do kanału, cofa się i wdziera do piwnic oraz innych nisko usytuowanych pomieszczeń. Przepływ zwrotny ścieków, który powstaje w sytuacji przeciążenia kanalizacji na skutek silnego opadu deszczu, jest bardzo niebezpieczny. W efekcie zalane i zniszczone są domowe sprzęty, zawilgocone mury budynku, a także pojawia się stres związany z samą sytuacją i możliwymi problemami z ubezpieczeniem. Niektóre z firm ubezpieczeniowych jako jeden z warunków stawiają zamontowanie urządzenia przeciwzalewowego. Lepiej odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenia niż żmudnie i kosztownie przywracać je do użytku. Szczególnie, że KESSEL proponuje szeroką ofertę możliwych rozwiązań, które można dopasować do własnych potrzeb.

Zatrzymać nadmiar wody i ścieki
W zaworze przeciwzalewowym Staufix FKA sonda umieszczona w kanale rozpoznaje przepływ zwrotny w momencie 80% wypełnienia kanału i za pomocą siłownika domyka klapy. W ten sposób zabezpiecza przed zalaniem i powiadamia, uruchamiając alarm na szafce sterowniczej. Po ustąpieniu cofki, następuje automatyczne podniesienie się klapy.

A co, jeśli chcemy mieć możliwość korzystania z przyborów sanitarnych, także w sytuacji przeciążenia kanalizacji? Umożliwia to zawór przeciwzalewowy z pompą Pumpfix F. Gdy przy zamkniętej klapie napływają ścieki z wnętrza budynku, to za pomocą sondy włącza się pompa, która zasysa ścieki, rozdrabnia elementy stałe i tłoczy je w kierunku przeciwnym do przepływu zwrotnego.

Te dwa urządzenia przeznaczone są do ścieków zawierających fekalia. Często wystarczające jest jednak prostsze rozwiązanie – dla ścieków tzw. szarych, czyli brudnej wody z pralki, zmywarki, wanny lub umywalki oraz wody deszczowej. W tej sytuacji sprawdzi się zawór przeciwzalewowy Staufix w wersji podstawowej – z jedną swobodnie zawieszoną klapą. Aby monitorować wystąpienie przepływu zwrotnego warto zastosować zawór przeciwzalewowy StaufixControl, który dodatkowo ma funkcję powiadomień wizualnych i akustycznych.

Ochronę przeciwzalewową zapewnia także wpust piwniczny Drehfix z wyjmowanym, dwuklapowym zaworem zwrotnym i ręcznym zamknięciem awaryjnym. Łatwe czyszczenie wpustu umożliwia funkcja demontażu Easy – Entry.

A jeżeli, zabezpieczając budynek, chcemy zaoszczędzić miejsce, interesującą opcją będzie studzienka przeciwzalewowa KESSEL instalowana na zewnątrz. Zamontowany oryginalnie w kinecie czyszczak może w każdym momencie zostać przezbrojony w automatyczny lub mechaniczny zawór przeciwzalewowy, chroniący przed zalaniem.

Dobór urządzenia przeciwzalewowego
Miejsce montażu zależy od cech budynku. Montując urządzenie wewnątrz budynku, należy dokonać wyboru pomiędzy dwoma wariantami. Zabudowa na swobodnym przewodzie kanalizacyjnym to idealne rozwiązanie podczas renowacji istniejących budynków, w których ponowne ułożenie wszystkich przewodów ściekowych wiązałoby się z dużymi nakładami czasowymi i finansowymi.  W przypadku nowych budynków warto wybrać wariant do zabudowy w podłodze, który umożliwia uzyskanie estetycznego wyglądu podłogi i nie wykorzysta nam powierzchni użytkowej. Interesującym rozwiązaniem jest montaż zaworów w studzienkach przyłączeniowych na zewnątrz budynków.

Możliwości jest wiele, warto przemyśleć wybór już teraz, żeby przy kolejnych opadach mieć poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz