Utrudnienia na Zakopiance

Na Zakopiance rozpoczęto właśnie prace strzałowie. O rozpoczęciu prac na Drodze Krajowej nr S7 czyli Zakopiance poinformowała rzeczniczka krakowskiego oddziału GDDKiA Iwona Mikrut. W komunikacie podaje, iż „Roboty rozpoczęły się ze względu na warunki geologiczne umożliwiające strzelanie oraz ze względu na twardą skałę, która utrudniała urabianie materiału dotychczasową metodą czyli młotem hydraulicznym”
Prace prowadzone są na prawej nitce powstającego tunelu. Ładunki podkładane są w ok 100 otworach na szerokości przekroju. Częstotliwość wysadzania skał to jeden raz na dzień. Po serii strzelania konieczne jest wywiezienie urobku, zamontowanie obudowy wstępnej oraz wywiercenie kolejnych otworów i montaż ładunków.
Firma Astaldi z Włoch,wykonawca tunelu, zastosowała taką metodę drążenia tunelu po raz pierwszy w Polsce. Metoda została opracowana we Włoszech w latach 80tych.
Tunel na Zakopiance ma być najdłuśższy w Polsce licząc sobie ok 2 kilometry, a zakończenie prac przewidziane jest za dwa lata. Na chwilę obecną wydrążono 160 metrów prawej i 120 metrów lewej nitki.

Dodaj komentarz