Jak urządzić pokój dla dziecka z alergią?

Pokój małego alergika powinien być miejscem radosnych zabaw, ale przede wszystkim oazą bezpieczeństwa. W walce z alergiami trzeba więc zadbać o przyjazne dziecku środowisko i wyeliminować do maksimum źródła ewentualnych uczuleń. Marka farb Beckers podpowiada, jak urządzić prawdziwe królestwo dla alergika, by zapewnić mu lepsze samopoczucie w kolorowym otoczeniu.

 

1. Sięgnij po bezpieczne farby

Do pokoju alergika najlepiej wybierz produkty, które zostały przebadane pod względem zawartości substancji zakwalifikowanych jako uczulające. Jeśli są opatrzone znakiem rekomendacji Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, jak na przykład farby Beckers Designer Collection, możesz mieć pewność, że przeszły pod tym kątem odpowiednie testy. Warto też sprawdzić, czy produkty spełniają europejskie normy dotyczące emisji Lotnych Związków Organicznych (LZO). To substancje chemiczne, które wraz z tlenkami azotu, tlenkami węgla i dwutlenkiem siarki stanowią główne źródło zanieczyszczenia środowiska. Uznawane są za niebezpieczne dla zdrowia, m.in. przyczyniają się do występowania reakcji uczuleniowych. Dlatego planując malowanie warto sięgnąć po farby z minimalną zawartością LZO. Na rynku dostępne są także produkty z zerową zawartoscią tych szkodliwych związków – przykładem są  Beckers Designer Colour oraz Beckers Designer White. Będą one zarówno efektownym, jak i bezpiecznym rozwiązaniem dla alergika.

2. Stosuj zasadę „im mniej, tym lepiej”

Ogranicz liczbę dekoracji. Kilka drobiazgów w tonacjach dobranych do klimatu pomieszczenia zupełnie wystarczy. Należy wybierać elementy wykonane z materiałów łatwych do utrzymania w czystości, aby mieć pewność, że nie staną się ogniskiem alergenów.

3. Postaw na funkcjonalne pudełka

Wszelkie bibeloty najlepiej przechowywać w szafkach albo w funkcjonalnych pojemnikach. To doskonali sprzymierzeńcy w walce z alergiami, którzy pomogą wyeliminować siedliska uczulającego kurzu. Stylowe pudełka na drobiazgi same w sobie mogą stanowić też ciekawą dekorację pomieszczenia, dodając mu koloru i uroku.

4. Wybierz przyjazne materiały

Trudno sobie wyobrazić dziecięcy pokój bez zabawek. Jednak gdy w domu jest alergik, trzeba wybierać je z głową. W miejsce pluszowych zwierzaków gromadzących kurz, postaw na drewniane zabawki, które będzie można łatwo umyć. Ta sama zasada dotyczy mebli. Zamiast foteli z materiałowym obiciem, lepszą alternatywą będą drewniane krzesełka. Pomalowane emalią Beckers Designer Universal na różne kolory takie jak np. Light Coral, Aqua i Candy Pink będą wdzięcznie zdobić dziecięce królestwo.

4. Regularnie sprzątaj

Pokój małego alergika musi być utrzymany w czystości, dlatego dokładne i regularne sprzątanie stanowi konieczność. Codzienne ścieranie kurzu, mycie podłogi i wietrzenie pomieszczenia to absolutna podstawa. Warto też pamiętać o zakamarkach i narożnikach, by pozbyć się alergenów. Jeśli w pokoju są materiałowe narzuty czy poduszki, trzeba je systematycznie prać.

Dodaj komentarz