Jak przygotować instalację grzewczą na okres wiosenno-letni?

Wielkimi krokami zbliża się astronomiczna wiosna, a to z kolei oznacza, że okres grzewczy dobiega końca. Czy wiąże się to również z całkowitym zakończeniem eksploatacji instalacji grzewczej? Na pewno nie dla wszystkich użytkowników. Wiele urządzeń nadal będzie pracowało na potrzeby m.in. podgrzania wody (CWU). Z tego względu, w najbliższym czasie kluczowe będzie odpowiednie przygotowanie zarówno kotła, jak i komina, by oba w okresie wiosenno-letnim pracowały bezawaryjnie i bezpiecznie.

W okresie zimowym kominy pracują niemal całą dobę – przekłada się to wówczas na stan przewodu kominowego. Panujący klimat ma również bezpośredni wpływ na sam komin. Z jednej strony intensywny przepływ produktów spalania w przewodzie kominowym, a z drugiej niskie temperatury. Cała instalacja grzewcza po takim okresie wymaga zatem nie tylko gruntownego przeglądu, ale i nierzadko czyszczenia, by w sezonie wiosenno-letnim zapewnić bezawaryjną i bezpieczną pracę.

W przypadku kotłów gazowych proces nie jest skomplikowany. Wystarczy wprowadzić odpowiednie zmiany w sterowaniu m.in. włączyć funkcję lato. Należy jednak pamiętać o corocznym przeglądzie komina i kotła, które przeprowadzane są najczęściej na początku jesieni, jeszcze przed sezonem grzewczym. Zdecydowanie więcej czynności do przeprowadzenia czeka posiadaczy kotłów opalanych paliwami stałymi, z komorą zasypową czy z podajnikiem automatycznym paliwa. Jakie czynności muszą wykonać?

Zlecić czyszczenie komina

Po okresie wytężonej pracy w kotle i kominie zebrało się wiele zanieczyszczeń, które należy usunąć w celu zapewnienia efektywnej pracy obu elementów. W pierwszym etapie trzeba wykonać czyszczenie komina. Jest to istotne również ze względu na obowiązujące przepisy, informujące o czterech okresowych czyszczeniach kominiarskich w okresie grzewczym. – Intensywna eksploatacja kotła doprowadza do powstania sadzy. A ta z kolei może w bardzo szybki sposób zainicjować pożar w kominie, który stanowi ogromne zagrożenie. Nagromadzona duża ilość sadzy, w przypadku zapłonu będzie się palić wiele godzin, a temperatury temu towarzyszące mogą osiągnąć nawet 1200°C. Zjawisko to przebiega niezwykle gwałtownie. Niekiedy pożar sadzy porównywany jest do wybuchu i często powoduje trwałe oraz nieodwracalne uszkodzenia komina. Z tego względu konieczne jest regularne oczyszczenie komina z wszelkich zanieczyszczeń po zimie – tłumaczy Dariusz Pilitowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Jawar. Do tych sytuacji dochodzi również wiosną, gdy czujność domowników się zmniejsza. Dzieje się tak m.in. w chłodniejsze dni, w momencie uruchomienia kominka lub instalacji grzewczej. Wysuszony opał po sezonie grzewczym zamienia się wówczas w intensywne, długie płomienie ognia, a wtedy do nieszczęścia może dojść w każdej chwili.

Przeprowadzić czyszczenie pieca

Kolejny punkt na liście prac przed okresem wiosenno-letnim to dokładne czyszczenie pieca, polegające na mechanicznym usunięciu zanieczyszczeń, nalegającej sadzy ze ścianek komory grzewczej i z innych części związanych z wymianą ciepła tzw. płomienic. Przeglądowi należy poddać również system podawania paliwa oraz ślimaka podającego paliwo, sprawdzając czy nie okleił się zanieczyszczeniami, a także czy kanały, którymi podawane jest powietrze są drożne. Należy pamiętać również o oczyszczeniu czopucha (elementu poziomego łączącego urządzenie grzewcze z kominem) z nagromadzonej sadzy. Te wszystkie czynności warto połączyć z wizytą mistrza kominiarskiego, który dokładnie zweryfikuje stan całej instalacji grzewczej.

Wykonać gruntowny przegląd

Wykonanie przeglądu całej instalacji jest konieczne nie tylko ze względu na jej komfortowe użytkowanie, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo domowników. Przegląd kominiarski zlećmy wykwalifikowanemu mistrzowi kominiarskiemu. Warto również skontrolować drożność kanału doprowadzającego świeże powierzę do kotłowni czy nie pojawiły się tam gryzonie lub rośliny, które mogą ograniczyć dostęp powierza. Na zakończenie warto uzupełnić paliwo oraz sprawdzić jego stan, pod względem wilgotności. Jeśli wszystko się zgadza, można bezpiecznie korzystać z układu grzewczego.

Zapewnić bezpieczeństwo

W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa każdy użytkownik kotła na paliwa stałe powinien zainstalować w kotłowni czujnik czadu, zaś właściciel kotła gazowego czujnik gazu. Jeśli tego typu urządzenia znalazły się w domu, należy wymienić w nich baterie. Takie przygotowanie do sezonu wiosenno-letniego pozwoli nie tylko bezpiecznie korzystać z urządzeń, zaoszczędzić paliwo, ale i zmniejszyć znacząco emisje zanieczyszczeń do atmosfery.

Dodaj komentarz